Ciągnięcie za włosy

Moja mała córeczka zaczęła ostatnio ciągnąć się za włosy. Czasami robi to w taki sposób, że wyrywa sobie całe kępki włosów. Czy takie zachowanie jest związane z CdLS?

SAC approved answer

  Traktowałabym ciągnięcie się za włosy jako oznakę zachowania auto-agresywnego (SIB), które jak wiesz, może ulec zaostrzeniu w wyniku odczuwania przez dziecko dyskomfortu (takiego jak refluks). Bawienie się włosami może odbywać się w mechanizmie próby poprawy samopoczucia, jednak nie ciągnięcie się za włosy, tak jak odbywa się to w tym przypadku. Jeśli nie nastąpiło zaostrzenie refluksu, sprawdziłabym potencjalne przyczyny mogące wywołać ból ( infekcje ucha, zęba układu moczowego itd.). Sugerowałabym również skontaktowanie się z lekarzem pediatrą Pani córki, jako pierwszy krok do wykluczenia medycznych przyczyn powyższego zachowania.

Return to Ask the Expert

Ask the Expert

Tags:
Created by Gerritjan Koekkoek on 2014/12/21 14:39

About the website contents

All of the information contained within these questions and answers is for education purposes only. The place to get specific medical advice, diagnoses, and treatment is your doctor. Use of this site is strictly at your own risk. If you find something that you think needs correction or clarification, please let us know, contact see below.