Masaż terapeutyczny

Czy masz jakieś informacje dotyczące stosowania masażu terapeutycznego u pacjentów z CdLS (tzn. korzyści, szkodliwe skutki)?

SAC approved answer

Nie sądzę, aby istniały jakieś niekorzystne skutki stosowania masażu terapeutycznego. Jak można się spodziewać, może być za to wiele korzyści. Dotyk może zmniejszać napięcie, i ból powstałe na podłożu mięśniowo-szkieletowym, łagodzić lęk, a także zapewniać choremu większą giętkość.
DS-Zachowanie (11-30-01)
Odpowiedź 2
Masaż jest świetny dla chorych, których ciało na niego „reaguje”. Powinien przynosić ulgę, spokój i inne korzyści co najmniej przez parę godzin, a nawet przez dzień lub dwa. Stosując go jednak jako terapię, nie jestem pewny czy w CdLS istnieje jakaś specyficzna komponenta, co do której mógłby pomóc – na przykład napięcie mięśniowe, bolesność, zmęczenie.


Masaż mógłby nasilać ból.


TG-Zachowanie (11-30-01)


Masaż terapeutyczny nie spowoduje przypuszczalnie bólu, jednak nie znalazłem naukowych dowodów wskazujących na wynikające z niego korzyści. Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na fizycznym dotyku, którego celem jest poprawa krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego i elastyczności. Tylko nieliczne piśmiennictwo porusza zagadnienie stosowania terapii czaszkowo-krzyżowej u dzieci z zaburzeniami rozwoju. Poza tym, trudno jest naukowo zmierzyć postęp i poprawę - jednakże istnieje formularz oceny terapii fizykalnej, stosowany w jednym z badań klinicznych w celu oceny poprawy ruchomości. Pojawiły się także twierdzenia o poprawie behawioralnej. Masaż przypuszczalnie nie zaszkodziłby, ale może nie przynosić korzyści. Rozważmy go jako dodatek do głównej formy leczniczej, prowadzony przez fizjoterapeutów lub terapeutów zajęciowych.

Return to Ask the Expert

Ask the Expert

Tags:
Created by Gerritjan Koekkoek on 2014/12/21 14:39

About the website contents

All of the information contained within these questions and answers is for education purposes only. The place to get specific medical advice, diagnoses, and treatment is your doctor. Use of this site is strictly at your own risk. If you find something that you think needs correction or clarification, please let us know, contact see below.