Badanie słuchu

Jestem audiologiem pracującym z dzieckiem, które cierpi z powodu upośledzenia słuchu w stopniu łagodnym/umiarkowanym i nosi zauszny aparat słuchowy. Doświadczenie pokazuje poprawę u dzieci z CdLS do lat dwóch. To dziecko nie reaguje odpowiednio w kabinie dźwiękowej i powinno zostać znieczulone do wykonania słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR). Jest w grupie ryzyka przy znieczuleniu. Kiedy wykonałabyś ABR, biorąc pod uwagę ryzyko wynikające ze znieczulenia? Kiedy powinniśmy porzucić nadzieję, że słuch się poprawi? Co audiolodzy sądzą o CdLS i jaki jest standard postępowania u tych dzieci?

SAC approved answer

Nie jestem audiologiem, ale udzielę Ci informacji, jakie posiadam, bazując na moim doświadczeniu. Nie wszystkie dzieci z CdLS wykazują znaczną poprawę w badaniu słuchowym, jednak wiele z nich zanim osiągnie wiek 2 lat przechodzi od ostrego upośledzenia słuchu do prawidłowego słyszenia. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, kiedy wykonać ABR, szczególnie, gdy dziecko jest w grupie ryzyka przy znieczulaniu. U większości dzieci ABR wykonuje się w pierwszym roku życia. Niektóre wyniki badania słuchu spowodowane są neuropatią słuchową, jednakże nie przychodzą mi na myśl żadne badania wskazujące, że tak jest w tym przypadku. Opierając się na tym, czego nauczyłem się na innych dzieciach, uważam, że poprawa słuchu może nastąpić do lat trzech.
MG 6/6/2002

Return to Ask the Expert

Ask the Expert

Tags:
Created by Gerritjan Koekkoek on 2014/12/21 14:40

About the website contents

All of the information contained within these questions and answers is for education purposes only. The place to get specific medical advice, diagnoses, and treatment is your doctor. Use of this site is strictly at your own risk. If you find something that you think needs correction or clarification, please let us know, contact see below.